HPV onkojenik tip

adam bir kadını öper HPV, bir erkek ve bir kadın arasındaki yakın ilişkiler yoluyla avantajla bulaşan viral hastalıkları ifade eder.

Enfeksiyonun iletişim-hanehalkı iletimi de hariç tutulmamaktadır. Hastalığın belirtileri deri ve mukoza zarında çok sayıda papilloma ve siğildir.

Kendinizi HPV enfeksiyonundan nasıl koruyabileceğiniz hakkında daha fazla bilgi edinin.

Oldukça uzun bir süre boyunca, virüs, kanserden etkilenen servikal doku histolojik örneklerinde bulunana kadar insanlar için tehlikeli olarak görülmemiştir. İnsanlara karşı tehlike derecesine bağlı olarak birkaç HPV türü vardır.

HPV sınıflandırması

Tüm rahim kanseri vakalarının yaklaşık% 10'u HPV'den kaynaklanmaktadır. Uzmanlar, suşları aşağıdaki gibi sınıflandırır:

 1. Kanser gelişme riski en düşük olanı HPV 6, 11, 42, 43, 44'dür. Genital siğiller üzerinde genital siğil şeklinde serviks 6 ve 11 no.lu suşlar görülür. Bu virüsler rahatsızlık yaratır, ancak onkoloji açısından tehlikeli değildirler. HPV 42 ve 43 hala prekanser koşullar ile ilgili olsalar da, onlara özel dikkat gösterilmelidir;
 2. HPV 31, 33, 35, 51, 52, 58, ortalama kanser riski seviyesine aittir. 31, 33, 35 suşları da, kadın ve erkek cinsel organları üzerinde papillom ve genital siğiller derisinde ortaya çıkmasına neden olur. HPV 52'nin çeşitleri için 58 prekanseröz döküntü ile karakterize edilir;
 3. Yüksek karsinojenik riskli HPV: 16, 18, 36, 45.

HPV devresi HPV yaygın bir enfeksiyon türüdür. Doktorlara göre, nüfusun yüzde 70 ila 90'ı, bazen bile bilmeden taşıyıcılar. Virüs, örneğin, hormonal yetmezlik nedeniyle enfeksiyondan 5 yıl sonra ortaya çıkabilir.

Bu özellikle 40 yaş üstü kadınlar için geçerlidir. Vücudunda, kadın hormonlarının agresif formları birikir, aktif hücre bölünmesine neden olur ve üreme sisteminin kanseri için elverişli koşullar yaratır.

HPV, etkilenen hücrelerin yapısını değiştirir ve bir kanser klonu oluşturur.

Hormonal seviyelerde değişiklikler hamilelik, hormonlar, uzun süreli sigara içimi veya bazı jinekolojik hastalıklardan kaynaklanabilir.

Enfeksiyon neden olabilir?

kız travma köstebek Tüm cilt lezyonları, HPV onkojenik tipte bazı semptomlar haricinde, yaşam ve sağlık için bir tehdit oluşturmaz. Belli bir psikolojik rahatsızlık verirler ve kozmetik bir kusurdurlar.

Fakat her papilloma veya kondiloma virüsün yoğunlaştığı bir bölge olduğu unutulmamalıdır. Bu nedenle silinmeleri gerekiyor.

Ayrıca, genital siğillerin lokalizasyonu, örneğin mukoza genital organlarında kanamaya ve ağrılığa yol açabilir, samimi hayattan zevk almayı keser. Enfeksiyon epitelyumun daha derin katmanlarına nüfuz edebilir ve nüksetmeye neden olabilir.

Bazı HPV tipleri (özellikle tip 16 ve tip 18) prekanseröz koşullara yol açar. Kadınlarda, zamanla, en tehlikeli durum gelişebilir - erkeklerdeki serviks kanseri - penis.

Ek olarak son çalışmalar, mesane kanserli erkeklerin de HPV'den kaynaklandığını göstermektedir.

Vücudun onkojenik tipteki bir HPV'sinin saptanması panik için bir neden değildir, sadece daha kapsamlı bir muayeneye ve tedaviye başlamak için bir sebeptir.

Tümörün malignitesini nasıl belirleyebilirim?

İlk önce gerekli tüm testleri yapın. Virüsün varlığını ortaya koyan tanıdan sonra deri ve mukoza zarında tüm formasyonların çıkarılması ve antiviral tedavi gerçekleştirilir.

Bir mol veya papilloma çıkarıldıktan sonra histolojik analiz yapılır. Risk altındaki insanlar 50 yaşın üzerindedir. Neoplazmın malignitesi rutin muayene ile tespit edilemediğinden, aşağıdaki çalışmalar atandı:

kolposkopi prosedürü

 1. Kolkoskopiya . Bu yöntem vajina ve serviks duvarlarının incelenmesidir. Condylomas veya diğer formasyonların tespitinde, materyal hemen biyopsi için alınır. Genç kadınlar (yılda 35 yaş) için yılda iki kez ve daha sonra yılda bir kez bir koloskopi yapılması önerilir. Çalışma kanamaya neden olabilir (eğer küçükse veya 2-3 gün içinde kanama varsa - bu normaldir), alt karın ağrısı, titreme, ateş. Bu gibi durumlarda hemen bir doktora danışmalısınız;
 2. Biyopsi - bir mikroskop altında anormal hücrelerin incelenmesi. Bu, mol, siğil ve diğer yapıların malignitelerini, yayılma derecesini ve hastalığın ciddiyetini belirleyen en güvenilir ve etkili yöntemdir. Örneğin, bir operasyon sırasında ve yarım saat içinde biyomateryal analiz edilebilen acil bir biyopsi yapılır. Planlanan bir biyopsi yapıldığında, sonuçlar genellikle 5-10 gün içinde hazır olur. Tanı konmuş bir kanserin seyrini izlemek için bir biyopsi reçete edilir, herhangi bir organdan analiz için doku alabilir;
 3. Üreroskopi, üriner sistemdeki virüsü saptamak için yapılır. Çoğu durumda, prosedür ürolog veya veneolog yönünden yapılır. İşlemden önce kasık bölgesinin ultrasonu gerçekleştirilir. Artık üretroskopi anestezi altında yapılır, bu yüzden ağrısızdır.

Kanserin varlığını kontrol etmek, bir onkologla yapılan rutin muayeneler sırasında olabilir. Şikayette herhangi bir şikayet yoksa, yılda en az bir kez 40 yaşın altındakiler için ve altı ayda bir olmaktan daha büyük bir süre için bu yapılmalıdır. Kanser taraması, hem normal polikliniklerde hem de uzman merkezlerde poliklinikte yürütülür ve iki güne kadar sürer. Bir hasta kan testlerinden geçmekte, biyopsi ve diğer testler gerçekleştirilebilmektedir. Sonuç olarak, onkolojinin bakış açısından kendi sağlığının tam bir resmini alır.

2> HPV için hangi tedavi önerilmektedir?

lazer siğil kaldırma

Uygun şekilde seçilmiş tedavi ve doktor önerilerine uygun olarak, vakaların% 90'ında rekürrens gözlenmez.

Ana tedavi, deri ve mukoza zar tümörlerinin cerrahi olarak çıkarılmasını içerir. Şu anda, bu amaç için aşağıdaki prosedürler kullanılmaktadır:

 • lazer çıkarılması. Kullanımından sonra ciltte iz izleri kalmaz, büyümeleri tamamen buharlaştırır ve nüks riskini azaltır;
 • Ayrıca radyo dalgası yöntemini kullanır. Bu yüksek onkojenik HPV tezahürlerini ortadan kaldırmak için yaygın bir yoldur;
 • elektrokoagülasyon yöntemi. Dezavantaj, büyümelerin kesildiği, ancak tamamen kaldırılmadığıdır. Ek olarak, derinin daha derin tabakaları etkilenir ve hasar görebilir.

Onkogenik tipler de dahil olmak üzere HPV'nin siğil ve diğer belirtilerinin tedavisi için kimyasal bileşenlere dayalı merhemler kullanılır: alkaliler, organik ve inorganik asitler. Bunlar: Solkoderm, Solkovagin, Superpistotel, ciltte siğiller için Verrukatsid ve siğiller için Condilin.

Bağımsız olarak papillomları veya kondilomları çıkarmamalı, ayrıca popüler tariflerle tedavi edilmemelidir. Bu, kanserin gelişimine yol açabilir.

ilaçlar viferon Diğer önleme ve tedavi önlemleri şunları içerir:

 • bağışıklığı güçlendirmek. Papillomlar veya kondilomlar cilt yüzeyinde büyüdüğünde, immüno-uyarıcılar örneğin Viferon;
 • korunan seks;
 • partner tedavisi.

Bu nedenle, HPV onkojenik tipi aktif popülasyonda yaygın bir enfeksiyondur. Tek başına nadiren kansere yol açar. Ancak HPV mümkündür ve şu anda mevcut olan tüm yöntemler kullanılarak tedavi edilmelidir: lazer, doktor tarafından reçete edilen papilloma, merhem ve mumların kimyasal olarak uzaklaştırılması.

Yorum ekle

E-postanız yayınlanmayacak. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *
Yorum, denetlendikten sonra sayfada görünecektir.