Prednizolon, enjeksiyonlar

analogları

AGIO Metilprednizolonun tam bir analogu olarak düşünülebilir.

Diğer kortikosteroid preparatları >>

fiyat

37 р. Ortalama çevrimiçi fiyat * 37 r. (3 ampül paket)

Nereden alınır?

Kullanım talimatları

pred59897 Prednizolon (Prednisolonum), glukokortikosteroidler grubuna ait sentetik bir ilaçtır.

Birkaç dozaj formunda mevcuttur: merhem , tabletler ve çekimler.

Antialerjik, antienflamatuar, immünsüpresif ajan, kortizon aktivitesinde üstündür ve hidrokortizon 3-4 kat fazladır. Analoglar şunlardır: dekretin, medopred, inflanafran, prednisol, prelnigexal.

Prednizolon enjeksiyonu renksiz (veya sarımsı) suda çözünen bir maddedir.

Ampullerde mevcuttur, 3,5,6,10 ve 20 parça karton kutularda mühürlenmiştir (enjeksiyon için 30 mg prednizon sodyum fosfat / 1 ml çözelti).

uygulama

Nycomed İntravenöz veya intramüsküler uygulama için ilaç, öncelikli olarak aşağıdaki durumlarda kullanılan acil bakım araçlarına atıfta bulunur:

  • şiddetli alerjik reaksiyonlarda ( anjioödem , anafilaktik şok , bronşiyal astım atağı);
  • postoperatif veya postpartum dönemde gelişen akut böbrek-karaciğer yetmezliği durumunda;
  • şiddetli romatizmal ateşle;
  • şok durumu (kardiyojenik, yanık, travmatik şok);
  • beynin şişmesi;
  • akut hepatitte;
  • akut adrenal yetmezlikte
  • Mukoza zarında yanmaya neden olan agresif sıvılar ile zehirlenme durumunda.

Prednizon okumalarının tam bir listesi burada .

Acil bakıma ek olarak, ilaç, malign tümör süreçleri, otoimmün, kronik pulmoner ve dermatolojik hastalıkların tedavisinde kompleks terapide kullanılır.

Prednizon kullanımı için endikasyonlar ayrıca, özellikle, eksüdatif perikardit ve romatoid miyokardit gibi bazı kardiyak patolojilerin yanı sıra implante kalp uyarıcısı olan hastalarda eşik uyarımında azalmadır.

İlaç hematolojide kullanılır - lösemi, anemi, MDS, kemik iliği disfonksiyonları ile ilişkili patolojilerin tedavisinde.

Bu önemli! Bir uzman tarafından tayin edildiğinde prednizonu almayı reddetmemelisiniz. Bu çok etkili ve zamanla test edilmiş bir ilaçtır.

Tıptan uzaktaki pek çok hasta, "hormonal" ilaçların vücuda tamir edilemez bir zarara neden olduğuna inanırlar ve bu nedenle ya erken bırakmayı ya da ilacı almazlar.

Böyle bir yaklaşım, bazı durumlarda, çoğu geri dönüşümsüz olan korkunç sonuçlara yol açabilir.

Bir uzman tarafından reçete edilen doğru hesaplanmış bir dozaj ile, endikasyonları ve sağlık durumunu dikkate alarak, ilaç ciddi komplikasyonlara neden olmaz. Unutmayın ki tüm ilaçlar (doğal kaynaklı olanlar dahil) kortikosteroidlere neden olanlardan çok daha ciddi yan etkilere sahiptir. Bu nedenle, ilgili hekim tarafından yapılan şema için prednizonu (medopred) kesin olarak almalısınız.

dozaj

Doz ve tedavi süresi ayrı ayrı reçete edilir.

Çoğu durumda, intramüsküler uygulama için belirtilen doz. Sadece "jet" şırıngadan direkt olarak damara anlamına gelir.

Damar içine enjeksiyon Prednizolon intravenöz veya intramüsküler olarak uygulanır. İntravenöz uygulama durumunda, ilaç önce bir jet tarafından uygulanır, daha sonra damlama moduna aktarılır.

Aşağıdaki tedavi rejimi, hastanın sağlık durumunu ve göreceli kontraendikasyonların varlığını hesaba katmadığı için genelleştirilmiştir:

akut adrenal yetmezlik ile - 100 mg ila 200 mg bir kez, 3-14 gün içinde;

bronşiyal astım tedavisinde - tedavi kursu başına 75 mg ila 675 mg (3 ila 16 gün arasında);

şokta , kan basıncında bir düşüşle birlikte, 50-150 mg bir jet içinde enjekte edilir , ağır vakalarda doz 400 mg'a çıkarılır (maksimum günlük doz 1000 mg'dır);

Tedavi bir tıp uzmanı tarafından yapılmalıdır, kendi kendine ilaç kullanımı tehlikelidir. Belirtilen dozajları aşmayın!

Şırınga ampül cerrahi ve akut zehirlenme sonrası komplikasyonlar durumunda , ilaç günde 25-75 mg olarak uygulanır (ciddi durumlarda, günde 300-1500 mg'a arttırılabilir).

romatoid artrit için , günde 10 ila 75 mg, 10 günlük tedavi için endikedir;

Şiddetli hepatit formunda, günde 75-100 mg, 7-10 gün boyunca bir tedavi için reçete edilir;

Solunum ve sindirim organlarının iç yanıkları için 5-18 gün boyunca günde 75 ila 400 mg.

İlaç intravenöz yolla uygulanamazsa, kas içi enjeksiyonlar reçete edilir. Durum stabilize edildikten sonra, prednizon dozda tedrici bir düşüşle birlikte kapsüllerde (tabletler) reçete edilir.

Ayrıca eklem içi enjeksiyon da vardır, ancak sadece bir doktor tarafından yapılır, dozajlar her hasta için ayrı ayrı seçilir.

Kontrendikasyonlar

prednizolon4 Acil durumlarda (şok), prednizon, acil bakım aracı olarak kontrendikasyonlar göz önüne alınmadan uygulanır.

Şiddetli hipertansiyon, gastrik ülser ve duodenal ülser, reflü hastalığı, osteoporoz, Cushing hastalığı için tedavi edici ilaçlarda kullanmayın.

Kontrendikasyonlar, suçiçeği, uçuk, zona, yanı sıra tüberküloz, gebeliğin (özellikle ilk üç aylık dönemdeki) aktif formu, laktasyon gibi enfeksiyonlardır.

Yan etkileri

pred321321 Kilo alımı, potasyum eksikliği (hipokalemi), çocuklarda büyüme geriliği, Cushing sendromu (ay yüzü), artmış kan basıncı, tromboz, müsküler atrofi, cildin seyrelmesi, sindirim bozukluğu, mide bulantısı.

Sinir sistemi tarafında, depresyon, halüsinasyonlar, görme keskinliği, genel halsizlik, baş ağrısı gibi belirtiler mümkündür.

Yukarıdaki belirtiler mümkündür, ancak her durumda görünmezler. Genel olarak, ilaç uzun süreli kullanımda bile hastalar tarafından iyi tolere edilir.

Özel talimatlar

İlaç salisilatlar, barbituratlar, diüretikler, kardiyak glikozitler ile eş zamanlı olarak alınması tavsiye edilmez. Ilaç alırken, kan basıncı göstergelerini izlemek, şeker için kan bağışı, gizli kan için dışkıyı incelemek, bir röntgen yapmak (artrit ve bursit için) gereklidir.

Farmakokinetik

İntravenöz prednizonla, etki anında gelir, kas içi enjeksiyonlarla biraz daha yavaştır. İlaç plazma proteinlerine (globulinler ve albümin) bağlanır, karaciğerde (çoğunlukla) ve böbrekte metabolize edilir. Maruz kalma süresi 24-36 saat.

Satış şartları

İlaç reçete mevcuttur.

yorumlar

(Görüşlerinizi yorumlarınızda bırakın)

Oğlumun her altı ayda bir Quincke ödemi var, ama tüm vücut şiştiğinde ve çocuk boğulmaya başladığında, bu korkunç fenomenin sebebi hala bilinmemektedir. Ancak, sadece prednizon bize yardımcı olur - intravenöz uygulamadan sonra, çocuk hemen nefes almaya başlar, şişme ve ses kısıklığı geçer. Bizim için bu ilaç kurtuluş. Yan etkileri biliyorum ama onlar (Allah'a şükür) henüz kendini göstermemişler ve umarım ki istemezler. Anna, Severouralsk (36 yaşında)

Üç yıl önce, romatoid artrit teşhisi koydular. Dizler, omuzlar, dirseklerde şiddetli ağrı. Prednizon kas içi kursları, sonra hapları alırım. Hormonal bir ilaç almaktan çok korktum çünkü insanların aşırı kilo aldığını biliyorum ve aşırı kilolu olma eğilimindeyim. Fakat şu ana kadar korkunç bir şey olmadı ve acı neredeyse tamamen ortadan kalktı. Doğru, kesinlikle doktorumun tüm talimatlarını uyguluyorum ve diyetimi ihlal etmiyorum. Umarım boğaz geri çekilir. Rimma, Vologda (54 yaşında)

Kızım 16 yaşında. Çocukluğundan beri alerjik rinitten muzdariptir. İthal ve pahalı araçlar da dahil olmak üzere hiçbir işlem ve ilaç yardımı yapılmamıştır. İklimi değiştirmeyi öneriyorlar, ancak başka bir bölgeye geçme şansımız yok. Doktorlar hafif bir prednizon tedavisi de dahil olmak üzere terapiyi reçete etti. Sonra ne olacağını bilmiyorum, ama şimdiye kadar iyi hissediyor ve hiçbir komplikasyon yoktu. Svetlana, Vladivostok

* - İzleme sırasında birkaç satıcı arasındaki ortalama değer halka arz değildir.

İlaç hakkında geri bildiriminizi bırakın.

E-postanız yayınlanmayacak. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *
Yorum, denetlendikten sonra sayfada görünecektir.