dermatit

cm4 Dermatit, inflamatuar bir deri lezyondur. Agresif kimyasallar veya alerjenler gibi çeşitli uyaranların etkisi altında oluşur. Olguların% 99'unda patojenik mikroflora ile ilişkili değildir ve bulaşıcı değildir.

Diğer cilt hastalıkları ile karıştırılabilir. Bunu önlemek için aşağıdaki fotoğraf ve açıklamalara bakın:

En sık durumlarda

1. Atopik dermatit (ATD) . Triger ("switch") farklı alerjenler olabilir, ancak sadece reaksiyonu tetikler, hastalığın mekanizması çok daha karmaşıktır.

Çocuklar için AD Fotoğrafı (ortaya çıkarmak için buraya tıklayın)

Yetişkinlerde Fotoğraf AtD

Hastanın AD'ye genetik yatkınlığı olmalı, ebeveynlerden birinin veya her ikisinin de alerjisi varsa risk önemli ölçüde artar. İlk kez her zaman erken çocuklukta tezahür etti . Genç hastalar için eski bir isim “diatez” dir.

Tedavi edilmezse, kronik komplikasyona dönüşebilir - egzama veya atopik dermatit gibi çeşitli komplikasyonlara neden olabilir. Tedavi hakkında daha fazla bilgi edinin: çocuklarda , yetişkinlerde .

2. Alerjik dt AD'ye benzer şekilde, daha az tehlikelidir, ancak bu tedavi edilmemesi gerektiği anlamına gelmez. Alerjenin ortadan kaldırılması ve gerekirse antihistaminik vakaların% 99'unda iyi bir etki sağlar.

Atopik dermatit örnekleri

Alerjen deri ile doğrudan temas edebilir (ev kimyasalları) veya bağırsak yoluyla (gıda alerjenleri) solunum yolundan (polen, toz) girebilir. Tüm bunların sonucu, hastaya yatkın olduğu takdirde antikor üretimi ve alerjik döküntüdür. Semptomlar ve tedavi hakkında daha fazla bilgi edinin .

3. Basit kontakt dermatit - doğrudan temas noktasında agresif kimyasallara cilt reaksiyonu. Ayrı bir paragrafta seçildi, çünkü reaksiyon, antikorlar ve alerjenler olmadan gerçekleşir. Çalışmalar kimyasallar, temizlik ürünleri ve onlarla sürekli temas halinde ise, genellikle meslek hastalığıdır.

fotoğraf

Yapılması gereken ilk şey, tahriş edici ile teması gidermek ve gelecekte kaçınmaktır. Örneğin, kozmetik ve ev kimyasallarını terk etmek, uygun değilse, üretimde koruyucu ekipman kullanın. Akut fazda özel faz merhemler kullanılır.

4. Seboreik dermatit nadir bir durum değildir. Genellikle kafa derisini etkiler, bazen yüzünü . Hastalığın bu formu, cildin sebasöz bezlerinden aşırı sekresyonlara neden olan CNS'nin fonksiyonel bozuklukları ile ilişkilidir.

Baş sebore

Yüzünde Sebroeyny dt

Sebore genellikle küçük bir kozmetik kusurdur, ancak komplikasyonlara neden olabilir. Neyse ki bugün için, seboreik dermatit başarıyla tedavi edilir (daha kesin olarak durdurulur), daha fazla .

Nadir dermatit formları

Dt sırasında . Herpes'e benzer, eşanlamlı - herpetiform. Ancak döküntü herhangi bir virüs veya bakterinin katılımı olmadan başlar, hastalığın mekanizması otoimmündir.

fotoğraf

Hoşgörüsüzlük ya da glutenin zayıf toleransı ile bağlantı kesin olarak bilinir. Hububatın diyetten çıkarılmasına ek olarak, özel tedaviye ihtiyacınız var, daha fazla ..

Erişkinlerde eksfolyatif dermatit (eritrodermi) - cildin% 90'ından fazlasında hasar. Atopik ve seboreik dermatit, sedef hastalığı, liken ödemi - Ciddi cilt hastalıklarında hemen hemen her zaman bir komplikasyon olarak ortaya çıkar.

Nedeni uygunsuz tedavi, ilaçların kendi kendine reçete edilmesi, halk ilaçlarını tedavi etme girişimleri olabilir. İlaç almak veya tahriş edici / alerjenlerle teması da hastanın durumunu önemli ölçüde kötüleştirebilir.

Tüm ilaçları almayı bırakmak ve bir doktora danışmak önemlidir, hastanede tedaviye ihtiyacınız var, daha fazla .

Ritter veya yenidoğanda eksfolyatif dt ciddi bir pemfigus tipidir. Bakteriyel kökenli, oldukça tehlikelidir. Sadece yeni doğanlar tabi Cildin herhangi bir patojene özellikle hassas ve özel bakım gerektirir.

fotoğraf

Tedavi sadece hastanede, bir hekimin gözetiminde yapılır, daha fazla ..

Yukarıda listelenen durumlar kendi özgüllükleri ile büllü veya ıslak bir form alabilir. Her durumda, bir doktor tarafından görülmesi, kendi başına bir tedavi reçetelemekten daha iyidir.

Alerjik hastalıklara daha yatkın olan fotodermatiti , otoimmünlerden daha fazla unutmayalım.

Dolayısıyla, hastanın semptomları yukarıdaki örneklere benzerse, bir veya daha fazla dermatitin tedavisi ve önlenmesi hakkında daha fazla bilgi edinmek için uygun bağlantıları izleyin.

1 Son olarak, genel öneriler:

  • Gereksiz yere, özellikle hormonal (glukokortikosteroid) ilaçlar kullanmayın. Çoğu zaman doğru cilt bakımı yeterli olduğunda güçlü ama kısa süreli bir etki verirler.
  • Küçük çocuklar periyodik olarak cilt üzerinde yumuşatıcı kullanmalıdır. Agresif bir ortamda çocuk cildinin hassas bir şekilde önlenmesi bariyer özelliklerini kolayca kaybedebilir ve bu ilaçları korumak için kullanılır.
  • Onlar ortaya çıktığında gastrointestinal problemlerden kurtulun. Dysbiosis durumunda, bifidobakteri bir ders içmek, neyse ki herhangi bir eczanede satılmaktadır.
  • Cilt hastalıkları tehlikeli olabilir ve bunları bir fotoğraftan veya uzaktan tanımlamak her zaman mümkün olmaz , klinik ile temasa geçmeden hızlı ve sonuçsuz olarak sorunu çözebilir.
  • Teşhisten emin değilseniz, " Cilddeki mantarın fotoğrafları ve tarifleri " başlıklı makaleye bakın, belki de yara, antifungal merhem ile tedavi edilmelidir.
  • Sağlıklı bir yaşam tarzı sürün, abur cubur yemeyin, hareket etmeyin ( diyet tavsiyeleri ). Sonsuz çalışmalar yaşam tarzı ve insan sağlığı arasındaki ilişkiyi birçok kez doğruladı.

Daha ayrıntılı olarak, bireysel hastalık formları ilgili makalelerde açıklanmaktadır:

Kortikosteroid merhemlerin listesi

Dermatit, alerjik döküntüler, vb. Gibi dermatolojik patolojilerin tedavisinde kullanılan oldukça geniş bir ilaç grubu vardır. Bu ilaçlara eczacılar arasında kortikosteroid denir. Genel bilgiler Kortikosteroidler, madde değişim süreçlerini düzenlemek için adrenal bezlerin ürettiği hormonal maddelerdir. Bu hormonlar, aslında, inflamatuar süreçlerin başlatıcıları olan prostaglandinlerin oluşumunu bloke eder. Kortikosteroidlerin doğru kullanımı sonucu […]

Oku ...
Antihistaminiklerin kuşakları

Her yıl, dermatit de dahil olmak üzere, alerjik reaksiyonların sayısı giderek artmaktadır; bu, çevresel bozulma ve medeniyette bağışıklık sisteminin “boşaltılması” ile ilişkilidir. Bu ilaçlar H1-histamin reseptörlerine bağlanır ve bloke edilir. Böylece histamin reseptörlere bağlanamaz. Alerjiler alçalır.

Oku ...
Çocuklarda atopik dermatit

İstatistikler, doğumdan sonraki ilk yıl içinde, 10 bebeğin 6'sının alerjik belirtilerden şikayet ettiğini bildirmektedir. Ve 5 yaşından sonra - sadece 2 - 10. Bu tür kronik tekrarlayan durumun tedavisi çok zordur, çünkü genellikle diğer hastalıklar ile kombine edilir.

Oku ...
Yetişkinlerde atopik dermatit

Erişkinlerde atopik dermatit, bulaşıcı olmayan bir deri hastalığıdır; bu, kronik seyretme eğilimi gösterir ve iç hastalıklar, alerjik reaksiyonlar, dış uyaranlarla temas altında gelişir.

Oku ...
Alerjik dermatit

Genel bilgiler Sınıflandırma Nedenleri Semptomoloji ve Tanı Foto Tedavi Allerjik dermatit - deri iltihabı, bunun nedeni tahriş edici bir alerjenin etkisidir. Patoloji kızarıklık, kaşınma hissi, yaraların görünümü ve kabarcıklar gibi karakteristik semptomlarla ilerler. Atopik dermatit (diyatezi), hasta hala masanın altında yürürken çoğu zaman ebeveynler tarafından ele alınırsa, alerjik dermatit genellikle yetişkinlerin ayrıcalığıdır […]

Oku ...
Kontakt dermatit

Bu yazıda, alerjik olmayan bir doğanın basit kontakt dermatiti ele alınacaktır. Bu tür hastalıklar cildi irritanlarla temas ettikten sonra ortaya çıkar: kimyasallar, sürtünme veya yüksek (düşük) sıcaklık nedeniyle.

Oku ...