Yetişkinlerde atopik dermatit

Makale yetişkinlerde AD'ye ayrılmıştır. Ayrıca çocuklarda Atopik dt'ye bakınız.

İlk kez atopik dermatit erken çocukluk döneminde kendini gösterir. Erişkin ilk belirtiler gösteriyorsa, büyük olasılıkla alerjik bir dermatit şeklidir .

Belirtiler ve fotoğraflar

kaşıntı Atopik dermatitin ana semptomları, hem gece hem de gece saatlerinde kendini gösteren cildi tahriş eder ve şiddetli kaşıntıdır. Hiperemi, farklı boyutlarda kabarcıkların görünümü, nodüller ve püstüller şeklinde cilt belirtileri, lokalize olan:

 • vücudun deri kıvrımlarında
 • yüzünde
 • nazolabial üçgen alanında,
 • popliteal alanlarda
 • dirseklerde,
 • daha az sıklıkla göğüste ve sırtta.

Uyarı! İçerik görüntülemek hoş olmayabilir.

Bireysel inflamasyon odakları büyük, pul pullu asimetrik noktalara karışabilir. Erişkinlerde dermatit oluşması için, iltihaplanma yerinde cildin kalınlaşması, sürekli kuruluk, cildin koyulaşması, çatlakların görünümü, artmış cilt dokusu ile karakterizedir.

Tahriş sadece bir madde veya malzeme ile temas noktasında meydana gelirse, bu büyük olasılıkla basit kontakt dermatittir .

eller Yaşlı hastalarda cildin üzerine çıkıntı yapan plaklar kaydedilir, sıklıkla ellerin geniş bir yüzeyini işgal ederler. Yüzün cildinin patolojik sürecine katılımı ile göz kapaklarının eritem görünümü ve koyulaşması gözlenir.

Deri hastalığının uzun seyri aşağıdaki semptomlara yol açar:

 • Kaşların üzerinde kılların tam veya kısmi kaybı, başın arkasında, saçsızlık görülür;
 • Tırnak plakalarının dış yapısını değiştirir, yoğunlaşır, parlaklaşır.
 • Ayaklarda çatlaklar vardır, bacakların plantar kısmı kuru, ince, hiperemik hale gelir.

Atopik dermatit, lenf bezlerinde, bademciklerde ve ateşte bir artışla ortaya çıkabilir. Akut iltihap ve bir stafilokokal veya streptokok enfeksiyonunun eklenmesi, vücut ısısında, zehirlenme belirtilerinin ortaya çıkmasına neden olur.

Doktorlar, daha sonradan ortaya çıkan atopik dermatitin, dalga benzeri bir seyir ile tekrarlayan bir forma geçiş olasılığının arttığını belirtmişlerdir.

Alerjik rinit ve bronşiyal astımı birleştirirken genel sağlığın bozulması gözlenir. İlkbaharda alevlenmelerin sayısı artar, bu da çiçekli bitkilerin bolluğuna ve kış aylarından sonra bağışıklığın zayıflamasına bağlanır.

nedenleri

Çevre sorunları Erişkinlerde görülen atipik dermatit, birkaç tane daha isme sahiptir, atopik dermatit, atopik egzamadır. Yetişkinlerde atopik dermatitin önde gelen nedenleri şunlardır:

 • Kalıtsal yatkınlık. Ayrıca, bazı akrabalarda alerji, rinit, konjunktivit, diğerlerinde, astım ve pollinozis ile ifade edilebilir ve üçüncüsü de cildin spesifik reaksiyonudur. Bu nedenle, daha önce de belirtildiği gibi, AD ilk önce küçük bir çocukta tezahür eder.
 • Alerjenlerle temas. Çeşitli alerjenler süreci başlatabilir ve genellikle döküntüler bir süre sonra ortaya çıkar. Doğal olarak alerjenler farklı insanlar için farklı olacak ve yaşamları boyunca değişebilir.
 • Uzun süreli sinir yükü, stres.
 • Abur cubur ile aşırı takıntı.
 • Kötü çevre koşulları, tehlikeli endüstrilerde çalışmak.
 • Diğer hastalıkları tedavi etmek için alınan ilaçlara tepki.

Gastrointestinal sistem, metabolik bozukluklar, vücuttaki hormonal dengesizlikler ile dermatit problemlerinin ortaya çıkmasına katkıda bulunur. Atopik dermatit, remisyon dönemleriyle, süresinin diyete uygunluğuna, koruyucu önlemlerin kullanımına bağlı olarak ortaya çıkabilir.

tedavi

Doktor ve hasta Atopik dermatitin nasıl tedavi edileceği, tanımlanan klinik semptomlara, enflamatuar sürecin lokalizasyonuna, hastanın yaşına, ikincil rahatsızlıkların varlığına ve eşzamanlı alerjik reaksiyonlara bağlıdır. Yetişkinlerde dermatitin kombine tedavisi aşağıdaki noktaları takip etmekten ve takip etmekten oluşur:

1. Ana provokatif faktörün ortadan kaldırılması. Çoğu durumda, hastalığın ilk gelişimi sırasında, neden hemen tespit edilemez, bu nedenle, alerjenik ürünler diyetten hariç tutulur. Diyet sebze, tahıl, süt ürünleri, tüm gıda içeren aromalar, renkler, koruyucular tamamen kaldırılmalıdır.

Nazik deterjanların, hipoalerjenik kozmetiklerin kullanımına aktarın. Tüm giysiler agresif kimyasal katkı maddeleri olmadan tozlarla yıkanmalı ve iyice durulanmalıdır, en küçük kimyasal bileşen konsantrasyonu cilt semptomlarını artırabilir. Boya ve verniklere, asitlere, alkalilere temas ve maruz bırakmayı hariç tutun.

2. Bir alerji, alerjinin nedenini tanımlamak için deri testleri isteyebilir. Bu prosedür terk edilmemelidir, bazen tamamen anormal bir alerjen saptanır, bu da ortadan kaldırılması zor değildir, çünkü hastalık tamamen kaybolur.

antib2 3. Hastalığın akut fazında, atopik dermatit tedavisi için kullanılan ilaçlar, antihistaminik gruptan ve yatıştırıcılardan seçilir. Antihistamin hapları kaşıntı ve şişliği ortadan kaldırır, sedatiflerin nörodermatit için özellikle önemli olan gerginliği hafifleten psiko-duygusal arka plan üzerinde olumlu etkisi vardır.

Yeni kuşağın hazırlıkları tercih edilir: Erius , Zodak , Zyrtec , Claritin , Tsetrin . Reaksiyon genellikle farklı hastalarda farklıdır, biri bir araca, başkasına daha uygundur.

4. Enterosorbentler ( Polysorb , aktif karbon , Filtrum ) yanı sıra dysbacteriosis tedavisi için ilaçları kaldırmak için kullanılır - herhangi bir bifidobacteria, ama sadece eczaneden değil, eczane :)

5. Dermatitin akut fazı, harici ajanlar kullanılarak tedavi edilir, örneğin:

(alfabetik sırayla)

Kısa bir açıklama ile bir sayfada liste

Hormonal merhemleri seçerken, kısa bir yolla tedavi edilebildiğini ve cildin geniş bölgelerine uygulanmaması gerektiğini unutmayın. Glukokortikosteroidlerin uzun süreli kullanımı vücut üzerinde bağımlılık ve toksik etkilere yol açar.

merhem Kabarcık şeklinde döküntüler varsa, bir kural olarak, ülserlere dönüşmesi kaçınılmazdır. Bu durumda antimikrobiyal, dezenfekte edici ve iyileştirici merhemler yardımcı olacaktır. Dermatit üzerinde doğrudan bir etkisi yoktur, ancak enfeksiyonları önlemek için gereklidir. Baneotsin , Levomekol , Metrogil , Eritromisin : herhangi bir eczane gibi birçok ilaç vardır.

Şifalı merhemler (yarayı uygulamadan önce parlak yeşil gibi bir antiseptik ile tedavi edilmelidir.): Bepanten , D-Panthenol , Solcoseryl , Actovegin . Ülserlerin iyileşmesi, hastalığın akut fazı geçtikten sonra yapılmalıdır.

Emoltati hem çocuklar hem de yetişkinler için geçerlidir. Cildin koruyucu işlevini geri yükler ve korurlar, döküntüleri daha da provoke ederler.

Not: Birçok merhem iyi bir yumuşatıcı olan vazelin temelinde karıştırılır.

Tedavi bazen ultraviyole radyasyon kullanımı ile gerçekleştirilir, cildin ışınlanması iltihaplanma sürecini azaltır, nemli alanları kurutur, döküntülerin sayısını azaltır. Görünür bir pozitif etkinin ortaya çıkması için bazen üç ışık tedavisi tedavisi yeterlidir.

Eldiven kullanın (kauçukta tahriş yoksa) Eldeki atopik dermatit, deterjan ve klorlu su bileşenleri ile minimal temas gerektirir, bu nedenle temizlik için lateks eldivenler kullanılır. Yüzme havuzlarından kaçınılmalıdır. İçlerindeki su her zaman temizlenir ve su kaynağı sistemine bir ana filtre koyulması tavsiye edilir.

Birkaç gün boyunca sebze diyetini takiben ve bir alerjenin etkisini ortadan kaldırarak birkaç gün içinde cilt tahrişini önemli ölçüde azaltabilirsiniz.

Atopik dermatitin tedavisinden sonra, doktor tarafından seçilen hipoalerjenik diyetin sürekli takip edilmesi, stresin etkilerinin giderilmesi, agresif deterjanlardan koruyucu el kremlerinin kullanılması ve güneş ışınlarından yüz için kullanılması ve bağırsak hastalıkları ve akut endokrin hastalıkları için etkili tedavi sağlanması gereklidir.

Dermatit başka ne var, özellikleri: ağlayan , büllöz , eksfolyatif .

Diğer formlar (fotoğraflar ve açıklamalar): seboreik , herpetiform .

2 yorum

Yorum ekle

E-postanız yayınlanmayacak. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *
Yorum, denetlendikten sonra sayfada görünecektir.