Lateks alerjisi

lateks eldiven eller Lateks ürünleri, modern yaşamın her alanında uygun ve yaygındır.

Doğal kauçuktan üretilen ürünler, yani özlü kauçuk ağacı temel alınarak geliştirilen ürünler, her gün çevremiz.

Bu yüzden latekse atipik bir tepki çok sinsidir: Bir kişi, alerjinin nedeni hakkında uzun bir süredir tahmin edemez, bu maddeyi içeren birçok şeyle günlük olarak temas kurabilir.

nedenleri

Muz, domates, kivi, avokado, fındık, papaya, incir, kestane, şeftali, patates ve kiraz alerjileri, lateks reaksiyonunun en belirgin semptomlarından biridir. İlk bakışta, lastik ve bu sebzeler, meyveler ve meyveler arasında hiçbir bağlantı yoktur, ancak kimyasal bileşimin ortak bir bileşeni vardır - çoğu durumda yetersiz bir bağışıklık yanıtının nedeni olan aynı tip protein.

Bu belirticidir, ancak hastaların yaklaşık yarısında gözlenen zorunlu semptomda değildir.

Bir maddeye anlık reaksiyon, IgE antikorları ile bağlantılı olarak kendini gösterir ve yavaş yanıt, bitki proteinleri ile çapraz reaksiyona bağlıdır.

Risk faktörleri

meyvelerin çeşitliliği Endüstrinin kauçuk suyunun aktif olarak kullanılmasından önce, maddeye alerjiye karşı bir tepki gösterildi; yalnızca, hevea yetiştiği ülkelerin (nüfusun suyu çıkarılmış olan ağaç) yerli nüfusunda gözlendi.

Günümüzde latekslere en sık rastlanan atipik reaksiyon, koşullar nedeniyle, sistematik olarak tıbbi uzmanlar ve temizlik işçilerinden malzeme ile temas halinde olan insan gruplarında bulunur.

Ayrıca risk altında olan insanlar:

 • kemik iliği hücrelerinde bir kusur ile;
 • bir dizi operasyondan sonra;
 • deforme idrar yolu ile;
 • astım, egzama muzdarip;
 • egzotik meyveler alerjisi ile.

Hastalığın belirtileri

Bu önemli! Lateks alerjisi bulguları diğer alerjenlerinki ile aynıdır, ancak doğal kauçuğa tepki verirken, şiddetli semptomlar daha sık görülür ve yeterli bakımın yokluğunda ölümcül bir sonuç ortaya çıkar.

Tipik belirtiler:

Akut reaksiyonlarda gözlemlenir:

 • ani boğulma saldırısı;
 • yavaş veya hızlı kalp atışı, aritmi;
 • Sinir sisteminin bir parçası: uyuşukluk, ilgisizlik ya da aşırı sinirsel sinirlilik;
 • şişlik, yüz, boyun, dil, dudakları hızla örten;
 • kan basıncında hızlı azalma, bilinç kaybı veya dudakların siyanozu ile birlikte;
 • anafilaktik şok .

Tanı, alerjenin belirlenmesi

ahşaptan kauçuk toplanması Latekste artmış bir duyarlılık olup olmadığını anlamak için hastanın lateks içeren şeylerle temaslarını analiz etmesi ve aşağıdaki soruları cevaplaması gerekir:

 1. Prezervatif kullanan cinsel ilişki genital bölgede cilt reaksiyonuna neden olur mu?
 2. Ayaklarda, manşetlerde, iç çamaşırlarda elastik lastik bant ile temasta kızarıklık, kızarıklık var mı?
 3. Tıbbi müdahalelerden sonra herhangi bir sonuç var mıydı: eldivenlerle muayene, koşumun sıkılması, kan basıncının ölçülmesi?
 4. Sakız çiğnemek veya bir pipetle içmek ağızda rahatsızlık yaratır mı?

Bu durumlarda kızarıklık, kızarıklık, ödem şeklinde bir reaksiyon gözlenirse, bu durum lastik alerjisini doğrular.

Teşhis için, önkol, Pirke'nin örneği ve bir immünoglobulin kan testi (IgE) cildine bir malzeme parçası uygulama yöntemini de kullanırlar.

Lateks Analogları

adam bir eldiven atar Uygulamaya bağlı olarak, kauçuk çeşitli hipoalerjenik malzemelerle değiştirilir: silikon, naylon, poliizopren ve vinil.

Kontraseptifler (prezervatifler), poliizopren, poliüretan veya diğer tiplerde kontrasepsiyondan seçilmelidir, mümkünse kullanılmalıdır.

Önceden bir tıp bürosunu ziyaret ettiğinizde, personeli ağırlaştırmamak için lateks alerjisi konusunda uyarmalısınız.

Lateks alerjisi, çevreleyen cisimlere sistematik bir dikkat gerektirir, çünkü "Hipoalerjenik" yazıt, her zaman bileşimde lateks olmadığı anlamına gelmez.

Günlük yaşamda, kendi kullanımınızdaki nesneleri seçerek kontrol etmek daha kolaydır: Giysilerdeki sentetik malzemeler ve deri, mobilya parçaları, sentetik malzemelerden yapılmış süslemeler, polietilen balonlar, ahşaptan yapılmış kumaşlar, kumaşlar ve plastikler ve modası geçmiş kabloları modern malzemelerle değiştirin.

tedavi

Hastanın bireysel özelliklerini dikkate alarak doktor tarafından reçete edilen ilaç tedavisi. Karmaşık tedavi, bu tür ilaç gruplarını içerir:

 1. antihistaminikler (sistemik ve lokal): Tavegil , Fenistil , Suprastin , Loratadin , Diazolin , Zodak , Zyrtec , Claritin , Aleron, Alersin;
 2. vazokonstriktör ( burun ve gözlerin mukoza zarları için damlalar): Nazivin, Naphthyzinum, Vizin ;
 3. bronkodilatörler (solunum sistemi semptomları ile): Salbutamol, Berotec;
 4. hormonal ( lokal ve sistemik): Deksametazon , Hidrokortizon , Prednizon .
Uyarı! Kardiyovasküler ve respiratuvar sistemlerin semptomatolojisi ile birlikte zor vakalar, anında reaksiyon gerektirmektedir: ambulans ekibini aramak için Epinephrine (Adrenalin) enjekte etmek gerekir.

Hastaneye yatıştan sonra, uzman gözetiminde sistemik tedavi uygulanır.

Hangi ürünler lateks içerir?

Doğal kauçuğa karşı alerjileri önceden tanımlamışsanız, tekrarlanan temastan kaçınmak için önlem almanız gerekir ve bu yapılması kolay değildir - lateks yaşamın hemen hemen tüm kesimlerinde kullanılır.

Kendinizi korumak için, bu materyali neyin içerdiğini bilmeniz gerekir. Lateks içeren maddelerin listesi:

 • giyim: lastik çizmeler, çoraplar, ayakkabı tabanı, dalış kıyafetleri, elastik bantlar ve diğer elastik detaylar;
 • ilaç ve farmakoloji: eldiven, kateter, anestetik, drenaj ve infüzyon araçları, inhalasyon, kondom ve servikal kapsüller için maskeler;
 • diğer alanlarda: bijuteri, diş fırçası, hijyenik adet pedleri, teller üzerinde yalıtım, kontrol panelleri, dolap mobilyası için dolgu, araçlar için lastikler, balonlar, bebek nipelleri, oyuncaklar, teknoloji ürünleri (klavye, bilgisayar faresi), eldivenler, hava minderleri . Evin dışında, süpermarkette, kapı kollarında, ATM düğmelerinde, turnikelerde, araba yarışlarına ve çalışanların eldiven hazırladıkları halka açık yemek mekanlarına gitmemelisiniz.

önleme

Lateks alerjisi tedavi edilemez bir durumdur, bu yüzden onunla yaşamayı öğrenmek çok önemlidir, böylece hastalık kendi kendine mümkün olduğunca az hatırlatır ve yaşam kalitesini asgari düzeyde etkiler.

Spesifik profilaksi mevcut değildir - alerjenle temastan kaçının.

Hayatınızı korumak için bu tür ipuçları yardımcı olacaktır:

 • yandan etiket "lateks alerjisi" Her zaman yanınızda bir madalyon, bir kart veya hastalığın belirtildiği bir bileklik bulundurun. Bu uyarı yöntemi bilinçsiz bir durumda hastaneye yatırıldığında yararlı olacaktır;
 • Bir alerji uzmanını ziyaret ettikten sonra, evinizdeki ilk yardım çantanızı bir şırınga ve bir doz Epinefrin ile paketlemeniz gerekir ve bu tür bir seti sürekli yanınızda taşımalısınız. Böyle bir önlem hayat kurtarabilir;
 • Satın alınan ürünün bileşimini dikkatle inceleyin. Bileşimde şüphe durumunda, üreticinin telefon hattını aramalı ve üründe lateks bulunmadığından emin olmalısınız.

Lateks alerjisi sosyal hayatı önemli ölçüde karmaşıklaştırabilir, ancak bilim gelişmekte ve lastiği değiştirebilen daha fazla materyal bulunmaktadır. Bu nedenle, ev eşyalarını güvenli olanlarla değiştirmek daha kolay hale gelir. Ama evden uzakta olduğunuzda çok dikkatli olmanız ve yalnız yürümekten kaçınmanız daha iyi olur.

Yorum ekle

E-postanız yayınlanmayacak. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *
Yorum, denetlendikten sonra sayfada görünecektir.