Alerjik dermatit

Kozmetik - alerjenlerden biri

Alerjik dermatit - deri iltihabi süreçleri, nedeni irritan-alerjen etkisi oldu. Patoloji kızarıklık, kaşınma hissi, yaraların görünümü ve kabarcıklar gibi karakteristik semptomlarla ilerler.

Eğer atopik dermatit (diyatezi) hasta hala masanın altında yürürken sıklıkla ebeveynler tarafından ele alınırsa, alerjik dermatit genellikle erişkin hastaların ayrıcalığıdır (çocuklar daha düşük risk altındadır).

Alerjik ve dermatik belirtilere yatkınlığı olan kişiler bu patoloji formuna eğilimlidir. Pek çoğu, tamamen doğru olmayan dermatik kökenli küçük döküntülere odaklanmaz. Sonuçta, bu pek çok organik sistemi etkileyen ve basit bir kozmetik kusur olmayan ciddi bir patolojidir.

Hafif bir tezahür bile vücudun bağışıklık savunmasına zarar verebilir, bu nedenle tıbbi müdahale ve uygun tedavi tedbirleri gerektirir.

Genel gerçekler

obshestvo1 Allerjik dermatit, gezegenin tüm popülasyonuna eşit derecede duyarlıdır, ancak bazılarında hala belirli bir eğilim vardır. Bu patoloji bulaşıcı değildir, çünkü alerjen faktörün tahriş edici etkisine vücudun inflamatuar cevabıdır.

Ve kozmetik kusurları sadece zararsız bir gerçektir. Allerjik dermatit, hastanın yaşamını, özellikle kalitesini ciddi biçimde etkileyen şişkinlik, yoğun kızarma ve yanma, soyulma ve kaşınan hislerin karakteristik görünümünü kışkırtır.

Benzer bir patolojik durum, oldukça basit bir algoritmaya göre gelişir. Tahriş edici alerjenik faktör, mukoza zarının veya cildin cildine veya mukoza yüzeyine düşen, alerjik inflamatuar süreci başlatır:

 1. Alerjik bir antijenik madde ile temastan sonra antikorlar ve antikorlar bu faktöre karşı aşırı duyarlıdır;
 2. Antijen ile müteakip temas için, vücut alerjik bir doğaya dermatit ile cevap verir.
Bu arada, kızarıklık alerjenle temas eden bölgede yer alıyorsa ve vücuda yayılmazsa, muhtemelen hastanın basit kontakt dermatiti vardır .

Sıradan dermatit ile karşılaştırıldığında alerjik çeşitlilik, belirgin sınırlara sahip olmayan lezyonlar ve alerjen madde ile etkileşime giren alan ve alandan bağımsız geniş lokalizasyon ile karakterizedir. Ek olarak, her zamanki dermatit, bir grup belirli alerjenik uyaranla temas halinde, her hastada kendini gösterir.

Ev kimyasalları Basitçe söylemek gerekirse, uyarıcı faktör doğal olarak güvensizdir ve bu nedenle benzer süreçleri (asitler, çözücüler, ev kimyasalları, vb. Yanıklar ve döküntüler) kışkırtır.

Allerjik dermatit, vücudun duyarlılaşmayı geliştirdiği maddelerle ilişkili olarak ortaya çıkar. Anında reaksiyon olarak kabul edilir, çünkü antijenik bileşiğe karşı aşırı duyarlı vücut hemen hemen temasa geçer.

Sıklıkla atopik ve alerjik dermatit aynı hastalık olarak kabul edilir ve tedavi genellikle benzerdir. Sınırlar aslında bulanık, ancak bu hastalıklara ayrı ayrı bakacağız:

 1. Hastalık gelişim mekanizması farklıdır. Bu nedenle, atopik dermatit bir alerjene temas ettikten bir süre sonra ortaya çıkabilir (bazen birkaç gün). Nüksler bilinmeyen nedenlerle ortaya çıkar. Alerjik hastalarda döküntüler çok hızlı görünür;
 2. Alerjik dermatit her zaman alerjen ve antikorların varlığı anlamına gelir. Son çalışmalara göre, atopik dermatit ayrıca alerjik olmayan bir doğada da olabilir;
 3. Atopik dermatit genetik bir yatkınlık gerektirir. Herhangi bir kişide alerjiler edinilebilir;
 4. ADD ilk kez erken çocukluk döneminde ortaya çıkar. Bir yetişkinin benzer sorunları varsa, bu maksimum alerjiktir.

sınıflandırma

Uzmanlar birçok patoloji çeşidini tanımlar:

 1. Kontakt alerjik dermatit - klorlu su, sabun, deterjan veya temizlik ürünleri, yün, bitki poleni, böcekler, vb. Gibi çevresel faktörlerle etkileşime bağlı olarak oluşur;
 2. Gıda dermatiti, bağışıklık sisteminin belirli gıdalara karşı alerjik bir cevabıdır;
 3. Atopik form - respiratuar sendromların tüm kompleksini, gastrointestinal sistemin patolojilerini ve deri lezyonlarını temsil eder. Bu alerjik dermatit hemen hemen her zaman tam olarak alerjik tepkimelere sahiptir, ancak kendiliğinden olduğu için, geleneksel alerjik reaksiyonlarla biraz farklıdır.

nedenleri

21_thumb1 Daha önce açıklandığı gibi alerjik dermatit suçlamaları, kanın içine girerse büyük protein kan hücrelerine bağlanan uyarıcı faktörlerdir. Elde edilen bileşik alerjik süreçleri tetikler. Bu durumları kışkırtan en yaygın alerjenler:

 • Kozmetik , kişisel bakım ürünleri (şampuan, sabun, diş macunu, krem ​​vb.). Bugün maalesef sıklıkla alerjik bir doğaya temas eden dermatite neden olan çok çeşitli kozmetik ürünleri bulunmaktadır. Klinik ve semptomatik belirtiler kozmetikte bulunan yerlerde görülür: yüzün yüzeyinde, göz kapaklarında, dudaklarda vb.
 • Eczacılık . Herhangi bir ilaç türü patolojinin suçluları olabilir: tabletler, kremler, merhemler, enjeksiyonlar, vb. Yüksek alerjenli ilaçlar arasında sülfanilamidler, antibiyotikler, vitaminler, vb.
 • Bitkiler Belki de alerjik dermatiti kışkırtan en yaygın faktör. Reaksiyon, houseplant'ların, çayır otlarının, ağaçların sap veya poleni üzerinde meydana gelebilir. Polen uzun mesafeler boyunca havada hareket eder. Belirli bir bitkiye karşı aşırı duyarlılık varsa, alerjik bir kişi için bu bitkinin yakılmasından kaynaklanan duman bile tehlikelidir;
 • Musluktan su . Dezenfeksiyon amacıyla, popülasyona sağlanan su, özellikle bahar taşkınlarında klor içeren bileşiklerle temizlenir. Belirsiz etiyolojinin allerjik dermatitinin nedensel faktörü olan klordur. Böyle bir patolojik koşulla, kaynaklardan suya geçmek veya dairede iyi temizlik filtreleri kurmak tercih edilir.

voda-kran Böylece, alerjen vücuda 3 şekilde girer: Deri ile doğrudan temas, yiyecek (ve su), solunum.

Çeşitli alerjik maddeler ve atmosferik fenomenler reaksiyonu provoke edebilir: ter, güneş ışığı, uçucu yağlar, kimyasal bileşikler, lastik ve çeşitleri ve çeşitli gıdalar, fındık ve deniz ürünlerinden bal ve şekere. Bunların birçoğu olduğu için bunları sadece bir makale çerçevesinde listelemek neredeyse imkansızdır.

Semptomlar ve teşhisler

Bu patolojik süreçlerin klinik tablosu, onlara neden olan tip ve alerjen faktör tarafından belirlenir. Bu nedenle kontakt dermatit ortaya çıkar:

 • Yanma ve kaşıntı hislerinin oluşumu;
 • Şişmiş etkilenen yerler;
 • Sulu baloncukların ve yırtılma sonrası ülserlerin ve erozyonların ortaya çıkması;
 • Deride kızarıklık veya kızarıklık.

Allerjik dermatite, akıntıdaki egzamaya benzer semptomlar eşlik eder, kırmızı lekeler deriye yayılır, kabarcıklar oluşur ve açtıktan sonra ağlayan yaralar, daha sonra kabuk ve pullarla kaplanır. Benzer lezyonlar direkt temas noktalarında (primer) veya benzer bölgelerden (sekonder odaklardan) nispi bir mesafede meydana gelir.

Döküntüler yüzünde kolaylıkla ortaya çıkabilir , bu durumda seboreik d-hacmi ile kolayca karışabilirler.

fotoğraf

Uyarı! İçerik görüntülemek hoş olmayabilir.

tedavi

allergoproby Tanı, cilde uygulanan çeşitli testlerin yardımı ile mümkün olan alerjik patojenlerin tanımlanmasını içerir. Diğer reaksiyonda, madde alerjeni hesaplanır.

Bu ana amaçtır, çünkü alerjenin tanımlanmasından ve yok edilmesinden sonra, patolojinin belirtileri yavaş yavaş kaybolur ve vakaların% 99'unda bu yeterlidir .

Kapalı mikro iklim Alerjik dermatit tedavisi için önemli olan iç mekan mikro iklimidir. Hızlı iyileşme için hastanın% 45-55 nem ve 20-24 ° C sıcaklıkta şartlar sağlaması önerilir.

Yumuşatıcı , hem çocuklarda hem de yetişkinlerde cildin bariyer fonksiyonunun korunmasında önemli bir rol oynar. Emolent cildin problemli bölgelerine günde bir kez, tercihen su prosedürlerinden sonra uygulanmalıdır.

Yanma-kaşıntılı hissi kaldırmak için, mentol veya D-Panthenol ( Bepanten ) merhem kullanımı belirtilir .

antihistaminikler Lokal tedaviye ek olarak , antihistamin grubunun ilaçlarının alınması önerilir, örneğin:

 • Erius , çocuklar için yetişkinler ve şurup tabletleri şeklinde geliyor;
 • Zodak , hap veya damla;
 • Zyrtec , hap veya damla;
 • Fenistil , oral uygulama için damlalar;
 • Claritin , tablet veya şurup;
 • Tsetrin , tabletler (6 yıldan).

Farklı hastalara ilaçlara karşı farklı tepkiler verilebilir, bu yüzden birinin daha iyi olduğunu ve diğerinin daha kötü olduğunu söylemek yanlış olur. Bununla birlikte, antihistaminikler en az sayıdaki yan etkilere sahip oldukları için en son jenerasyonla ilgili olarak sadece modern seçilmelidir (bkz. Liste).

160046 Akut fazda, hormonal merhemler ( Prednisolone , Advantan , Hydrocortisone , Sinaflan , Elokom ) reçete edilebilir, ancak bir saldırıyı rahatlatmak için birkaç gün boyunca kullanılırlar. Herhangi bir hastalık için glukokortikosteroidlerin her derde deva değil, sadece geçici bir çözüm olduğu anlaşılmalıdır.

Atopik dermatitin akut aşamasında, kesecikleri ve kabukları keserken , yaraların iyileşmesinden önce dezenfektan ve anti-enflamatuar ilaçların kullanılması tavsiye edilir, örneğin: D-Panthenol , Baneotsin , Levomekol .

Farklı formların tedavisi özellikleri: ağlayan , büllöz , eksfolyatif .

Tedavi sırasında tahriş olmuş cildin durumu sadece bundan kötüleştiğinden, su ile temastan kaçınılması tavsiye edilir. Elleri en az bir kez ve yumuşak sabunla yıkayınız. Elleri silmek için mendilleri dezenfekte etmeye çalışmak ve yemek yemeden hemen önce sabun ve su ile yıkamak gerekir.

Cilt çizildiyse, mümkün olan en kısa zamanda (örneğin Actovegin veya Solcoseryl ) geri yüklemek için iyileştirici bir merhem kullanın.

Ter ayrıca cildin durumunu daha da kötüleştirebilir, bu nedenle iç çamaşırını daha sık değiştirmesi tavsiye edilir.

Alerjik dermatiti önlemek için doğru beslenme , diyetin dengelenmesi, daha az güçlü ev kimyasalları kullanılması, doğada daha fazla zaman harcanması ve aktif ve sağlıklı bir yaşam tarzının sürdürülmesi tavsiye edilir.

2 yorum

 • Anastasia :

  Tuz mağarasına gitmemi sağladı.Tabocenter'da doktor gitmememi önerdi.Atopik dermatit hastasıydı.10 seans yürümek gerekiyor, sanki denizde, polinosis ve hayvanlara alerjisi ve çiçeklenme konusunda bana yardımcı oluyor.

 • Olesya :

  Hormonlarla tedavi edildi, birkaç gün sonra losterine geçti. kızarıklık söner, tüm kirli numaralar soyulur. Şimdi de cildi nemlendirmek için onlara bulaşmaya devam ediyorum.

Yorum ekle

E-postanız yayınlanmayacak. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *
Yorum, denetlendikten sonra sayfada görünecektir.